
Генеральний директор Міжнародної конфедерація музичних видавців John Phelan направив лист до представників влади України з рекомендацією відхилити шкідливий законопроект. Нижче переклад змісту листа:
Лист ICMP до Уряду України щодо Законопроекту 5572 / Колективного управління
Як генеральний директор ICMP, я звертаюсь до вас від імені світової професійної організації в музичній індустрії. До членів ICMP входять музичні компанії-«мейджори», майже 1000 “незалежних” та 64 національні асоціації з 6 континентів. Ми представляємо більше 90% світової опублікованої музики, приблизно 100 мільйонів творів більш ніж 5000 жанрів.
Серед наших членів є українські музичні видавничі компанії, а наша міжнародна індустрія є прямим і потужним комерційним інвестором в музичний ринок України.
З моменту нашого попереднього звернення до уряду та парламенту України дозвольте відзначити і подякувати вам за допуск наших національних колег (Платформи музичних видавців України) до нещодавнього парламентського комітету стосовно реформи у сфері авторського права, а також за конкретні досягнення, такі як визначення акредитованих організацій для колективного управління правами на публічне виконання музичних недраматичних творів, з текстом і без, у тому числі за допомогою публічних сповіщень[1].
Однак наша національна група в Україні, і, звичайно, ми, як організація світової індустрії, дуже стурбовані негативними наслідками запропонованого Законопроекту 5572, який наразі вступає у фінальну стадію підготовки до подання парламенту та уряду України.
Нещодавно Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку схвалив Законопроект 5572[2], який мав би бути спрямованим на полегшення збору доходів та роялті організаціями колективного управління (ОКУ) за ліцензійне використання музики в Україні.
Для нашої індустрії зрозуміло, що пункт 2 законопроекту в тій версії, яка нині розроблена, скасує всі попередні акредитації ОКУ, які зараз працюють. Це положення являє собою очевидний і глибокий ризик регресу тих значних успіхів, що були досягнуті в середовищі ОКУ в Україні за останні роки.
Наша індустрія стверджує, що прийняття Законопроекту 5572 спричинить серйозну юридичну та комерційну шкоду, оскільки знищить здатність нашої індустрії ефективно ліцензувати та управляти нашими майновими правами.
Крім того, ми зазначаємо, що розробники цього положення стверджують, що його прийняття відповідало б зобов’язанням, визначеним в Угоді про асоціацію між ЄС та Україною[3]. Навпаки, це призвело б до протилежного сценарію через запропоновані обмеження щодо здатності українських ОКУ працювати. Отже, це позбавить як українських, так і міжнародних творців та компаній значних роялті, належних за ліцензоване використання їхніх творів.
З огляду на вищевикладене, ми рекомендуємо не підтримувати Законопроект 5572 та виключити його з поточної пропозиції.
Дякуємо вам за увагу і залишаємось до ваших послуг для отримання будь-якої додаткової інформації, яка вам може знадобитися.
З повагою,
Джон Фелан
ГЕНЕРАЛЬНИЙ ДИРЕКТОР
[1] Окрім кабельної ретрансляції.
[2] Законопроект 5572, який вносить зміни до існуючого в Україні законодавства “Про ефективне управління правами інтелектуальної власності правовласників, включаючи авторські та суміжні права”.
[3] Зокрема, Стаття 168.

28.09.2021
04.06.2021
Учасники слухань у комітеті, які бажали виступити, були запрошені до слова і після надання слова всім хто бажав виступити, слухання були завершенні. Обговорювали також порушення прав авторів через відсутність акредитованої організації, права яких користувачі ( телебачення, радіо, кафе, бари, ресторани) на сьогодні використовують безоплатно. Палкою промовою про наболіле питання захисту авторських прав президент Громадської спілки “Автори та видавці” Руслана Лижичко закликала чим швидше вирішити це питання та до пошукк компромісу та доброзичливості.
Натомість віце-президент Громадського об’єднання Тарас Тополя висловив своє невизнання результатів акредитації та підтримку проектів 4537 та 5572.
11.05.2021
Наше об’єднання вітає всю команду нашого учасника – BEST MUSIC Publishing з 5-річним ювілеєм. Бажаємо подальших успіхів і нових досягнень!
05.05.2021
Україна знову проґавила шанс вийти з «чорного списку» США
Цього року Україна залишилася у категорії “Priority Watch List“ сумнозвісного «Спеціального звіту 301» США, який зазначає перелік країн-порушників інтелектуальної власності. Таке рішення було опубліковане 30 квітня 2021 року Офісом Торгового Представника США (USTR), відповідно до якого Україна протягом 2021 року залишатиметься у категорії країн, у яких найбільше порушуються авторські права. Як результат, наша країна у цьому році не зможе отримати повного обсягу преференцій щодо безмитної торгівлі з США відповідно до Генералізованої системи преференцій (GSP).
Вищевказане рішення USTR базувалося на Звіті щодо Списку 301, який на початку цього року опублікував Міжнародний Альянс Інтелектуальної Власності (IIPA). В своєму звіті IIPA рекомендував Україні якнайшвидше завершити процес акредитації ОКУ (який відбувся у грудні 2020) і відкликати законопроект 4537. Нажаль, ці рекомендації Україна не виконала. Окрім цього, у своєму звіті IIPA зазначив, що «одним із розчарувань у 2020 році було рішення дозволити неакредитованим ОКУ, включаючи УААСП (для музичних композицій), продовжувати діяльність». Таке рішення призвело до втрачених можливостей отримання належного обсягу роялті за використання творів американських правовласників.
Треба відзначити, що у своєму рішенні USTR висловив підтримку акредитаціям ОКУ, які відбулися у 2020 році . Зокрема, USTR зазначив (цитата): «Україна продовжила робити позитивні кроки у 2020 році в сторону прозорої, справедливої та передбачуваної системи колективного управління авторськими правами. Зокрема, у відповідності до ухваленого у 2018 році законодавства, яке фундаментально реформувало її систему організацій колективного управління (ОКУ), Україна провела відкриті конкурси та досягла прогресу щодо завершення акредитації двох додаткових ОКУ у 2020 році». Нагадаємо, що акредитаційна комісія визначила дві організації – «Автори та Видавці» та «ОКУАСП» акредитованими у сферах публічного сповіщення та публічного виконання музичних творів.
01.04.2021
Не відповідає міжнародно-правовим зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції, за висновком Комітету, проєкт Закону №4537 щодо вдосконалення та підвищення прозорості ефективного управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав. Метою проєкту, як вказано в пояснювальній записці, є встановлення прозорого механізму розподілу зібраного доходу організаціями колективного управління між правовласниками. Однак у запропонованій редакції права правовласників цей проєкт навпаки звужує. Він, зокрема, пропонує виключити репрографічне відтворення творів та їхніх частин (уривків) з обов’язкового колективного управління об’єктами авторського права і (або) суміжних прав та скасувати виплату винагороди за репрографічне відтворення. Варто зазначити, що право на відтворення авторського твору є виключним правом автора, а обмеження щодо відтворення твору без згоди автора поширюється на репрографічне відтворення твору лише за умови отримання автором справедливої винагороди. Отже, положення проєкту Закону, якими скасовується виплата винагороди авторам за репрографічне відтворення їхніх творів та виключення репрографічного відтворення творів та їхніх частин з обов’язкового колективного управління об’єктами авторського права і (або) суміжних прав, не відповідають статтям 2 та 5 Директиви 2001/29/ЄС. Представники Української Асоціації Музичної Індустрії та Платформи Музичних Видавців України на засіданні Комітету висловили застереження проти ухвалення цього проєкту як такого, що порушує права авторів. Із зверненням до Верховної Ради щодо негативного ставлення кінематографістів до проєкту Закону №4537 зверталася також Національна спілка кінематографістів України. У спілці вважають, що “ухвалення проєкту Закону №4537 призведе до знищення системи захисту авторського права та суміжних прав в Україні”. Представники Американської торгівельної палати та Європейської бізнес асоціації, навпаки, підтримали законопроєкт і вважають, що його ухвалення позитивно позначилося б на сфері авторських і суміжних прав в Україні.
01.02.2021
Україна знову потрапить у список «піратів» світу ?
Міжнародний альянс інтелектуальної власності (МАІВ) опублікував Спеціальний звіт для Списку 301 щодо охорони й захисту авторського права
Це головний документ, на підставі якого Офіс торгового представника США складає так званий «Список 301» – доповідь з оцінкою стану охорони інтелектуальної власності у проблемних країнах з усього світу.
США застосовує економічні санкції та встановлює додаткові мита для експорту товарів щодо держав, де права інтелектуальної власності охороняються особливо незадовільно.
Вперше у список спостереження Україна потрапила у 1998 році. Вже з наступного року перейшла у список пріоритетного спостереження, в якому трималась до 2007 року. У 2008-2011 році спостерігалось покращення у розвитку системи захисту прав, але у 2012 знову почались проблеми, які погіршились аж до спеціального розслідування 301 у 2014 році. З 2015-го до цього часу ми знову у списку пріоритетного спостереження.
Чи є у нас шанс вирватись з цього списку?
Однією з причин такої уваги до України є стан справ з системою організацій колективного управління (ОКУ).
МАІВ приділив окрему увагу акредитації авторських ОКУ і відзначив те, що в грудні 2020 року акредитації ОКУАСП (Організація колективного управління авторськими та суміжними правами) (публічне виконання) та АВ (Автори та Видавці) (публічне сповіщення) були проведені, але не завершені МРЕТСГ (Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України). «…. ці організації колективного управління повинні бути акредитовані без затримки для того щоби запобігти втратам доходів» (сторінка 101 звіту).
«Розчаруванням 2020-го року було рішенням дозволити неакредитованим ОКУ – включаючи УААСП (за музичні твори) продовжувати діяльність. УААСП, наприклад, не платив коштів американським правовласникам» (сторінка 97 звіту).
Нагадаємо, що в грудні 2020 р. відбулись акредитації авторських організацій колективного управління. Акредитаційна комісія переможцями конкурсу визначила Громадську спілку «Автори та Видавці» (у сфері публічного сповіщення музичних творів) і Громадську спілку «Організація колективного управління авторськими і суміжними правами» (у сфері публічного виконання музичних творів).
Громадські спілки «Автори та Видавці» та «Організація колективного управління авторськими і суміжними правами» об’єднують правовласників українського та іноземного музичного репертуару. Їм передали в управління свої права як відомі українські автори, так і музичні компанії, котрі представляють в Україні найбільші каталоги прав на українську та іноземну музику.
Натомість Громадська організація «Українська агенція з авторських та суміжних прав», що також претендувала на статус акредитованої організації, виявила незгоду з рішенням акредитаційної комісії та розвернула публічну кампанію проти завершення процесу акредитації.
Платформа музичних видавців України підтримує заклик МАІВ до Уряду України продовжувати шлях нормалізації діяльності ОКУ, включаючи підтримку акредитацій 2019 року та завершення останньої відповідно до рішення акредитаційної комісії у грудні 2020 року.